České lomy 

Nejlepší ponory v ČR, aneb jde to i bez moře

Perseus Diving si pro Vás připravil přehled těch nejlepších potápěčských lokalit u nás. I bez moře je možné pod vodou vidět rozmanitý a zajímavý svět , kde potkáte víc než jen ryby.


Lom Horní Cerekev

Perseus výlet: 30. 5. 2021

Lom Horní Cerekev je krásná, ale poměrně náročná lokalita. Nachází se v blízkosti Jihlavy a my jsme sem podnikli jeden z prvních výletů po ČR tohoto roku. Pro OWD kurzisty se jednalo o opravdu skvělou možnost, jak se stát velmi kvalitním začínajícím potápěčem. Voda je zde studenější, viditelnost horší, ale můžete zde narazit na dřevěné podvodní atrakce, jako například velký žralok, skřítek, mořská panna či koník.

Lom Borek

Perseus výlet: 1. 6. 2021

Lom Borek je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v Česku, díky své čisté vodě, skvělé viditelnosti a velké hloubce. V Borku se dříve těžila surovina hadec, díky čemuž má voda krásný modrý nádech a je zde viditelnost i 10 metrů. Největší hloubka, do které se však odváží jen potápěči se suchým oblekem, je 35 metrů. V menší hloubce jsme spatřili ponorku, židli a další menší atrakce. Ve větší hloubce je pak potopený autobus a vrak auta. Z rybek jsme pozorovaly malé okounky, ale můžete zde narazit i na štiky, kapry, sumce či candáty. Celkem jsme zde podniknuli dva ponory, mělčí část lomu je ideální pro dokončování OWD kurzů, především díky pozvolnému vstupu do vody. Využili jsme i místního zázemní - plnění lahví a prostoru na chystání výstroje. Samozřejmě nesmělo chybět grilování mezi ponory, bez kterého to není správný potápěčský den!

Lom Řásná

Perseus výlet: 6. 6. 2021

Tento lom byl pro Perseus Diving novinkou, jednalo se o náš první výlet na tuto lokalitu. Vstup je poměrně obtížnější, ale dá se vstoupit krokem a z vody poté vylézt na druhé straně. Naštěstí není nutné výstroj vůbec nosit terénem, je možné si krásně přijet autem až k vodě.
I na této lokalitě letos OWD kurzisté dokončovali ponory. V hloubce, která je až 12 metrů, je možné pozorovat starou těžební techniku. Viditelnost je díky chladnější vodě poměrně dobrá, a tak je i tento lom lokalitou, kam se rádi vrátíme.

Lom Hostěradice

Perseus výlet: 31. 7. - 1. 8. 2021

Lom Hostěradice neodmyslitelně patří k potápění v okolí Brna, je to místo, kde většina brňáku poprvé zkusila potápění na volné vodě. Klub Manta Znojmia, který má tento lom v pronájmu, zde často pořádá potápěčské akce, jako je hledání pokladů. My se sem pravidelně vydáváme na dokončování OWD kurzů. Lokalita je skvělá díky snadnému vstupu do vody, velké viditelnosti a rybám, jako je místní obrovský sumec. V tomto roce máme v plánu několik výletů na tuto lokalitu, tak se k nám neváhejte přidat! 

Josef & Kačka