Chorvatsko Krk - Vrbnik 

V červnu se uskutečnil prodloužený víkend organizovaný Perseus Diving pro 11 potápěčů na chorvatský ostrov Krk, do městečka Vrbnik. V mnoha účastnících vyvolávala covidová opatření nejistotu, ale všichni bez úhony dorazili na místo. Ubytování v apartmánech s výhledem na moře v blízkosti dive centra bylo ideální pro večerní relaxování. O naše plné žaludky se excelentně postarala místní restaurace, kde nám připravili výbornou polopenzi.

Moře nás lákalo, a tak jsme již první den po příjezdu podnikli check dive na místním house reefu Secret Beach. Tento ponor byl také první volnou vodou pro studenty kurzu OWD Junior. Ostrov Krk se jim ukázal v celé své kráse - již na prvním ponoru jsme pozorovali obrovské kraby, malé krevetky a ropušnice. Po náročné cestě a krásném prvním ponoru jsme byli unavení a odebrali se do apartmánů, vychutnávat si na terase výborné místní víno. Výhodou dive centra bylo i to, že se nachází hned vedle vinařství.

Druhý potápěčský den byl plný zážitků pod vodou. Díky no limit potápění jsme podnikli celkem 3 ponory ze břehu ve dne a po večeři navíc i noční ponor. První ponor na krásné pláži Silent Beach se nesl ve jménu hledání mořských koníků. Některým potápěčům se navíc poštěstilo spatřit obrovské kraby, kteří bojovali s ploutvemi instruktora a pózovali před kamerami. Druhý ponor dne byl skvělý pro výuku, jelikož se jednalo o ponor z lokality 100 Steps, který končil na pláži Silent Beach. AOWD kurzisté si tak vyzkoušeli navigaci pod vodou, zatímco OWD kurzisté si nacvičili vstup do vody krokem. Třetí ponor dne se opět konal na Secret Beach, jako předchozí den. Kvůli teplotě vody na tomto house reefu jsme se nevydali do velké hloubky, ale místo toho v mělčině pozorovali sépie, ropušnice, prozkoumali jeskyňku a připravovali se na noční ponor. Ten byl vrcholem tohoto dne. Po skvělé večeři se někteří potápěči cítili unavení, ale ostatní neodolali, šli se potápět, a rozhodně nelitovali. Kromě velkého množství ropušnic a sépie jsme spatřili obrovskou medúzu, která i zkušeným pořápěčům vyrazila dech. Tento zážitek byl opravdu krásnou tečkou za dnem plným potápění.

V třetí a poslední potápěčský den jsme se vydali na celodenní výlet na lodi. Připojili se k nám i nepotápěči, kteří měli možnost na lokalitách šnorchlovat. První ponor na stěnu Silenzia nabídl možnost hloubkového potápění. Stěna padala až do 50 metrů, kde se vyskytují gorgonie. Na ní jsme také pozorovali chobotnici, nahožábré živočichy a velká hejna různorodých ryb. Tento ponor také znamenal poslední volnou vodu pro OWD Junior kurzisty, kteří všichni kurz velmi úspěšně zvládli. Během druhého ponoru na lokalitě Malibu Bay jsme sice nenašli Pamelu Anderson, ale zato se nám podařilo najít ukrytou chobotnici, velkou ropušnici a hejna rybek. Instruktor během tohoto ponoru také demonstroval své astronautské schopnosti ve stavu beztíže, výskokem bez ploutví na nejvyšší kámen v okolí. Jsme rádi, že profesí je přeci jenom potápěč, ne astronaut. Po návratu z lodi a po všemi oblíbeném oplachování výstroje jsme se sešli na večeři a noví kurzisté byli patřičně pasováni do stavu potápěčského.

Celý prodloužený víkend znamenal krásný začátek letního potápění v zahraničí. Na podzim se již plánuje výlet na stejné místo. Tak brzy opět na viděnou!

Josef & Kačka