Chorvatsko Krk - Vrbnik 

Chorvatsko, klasika potápění, nás opět zlákalo a Perseus Diving se vydal na druhý výlet do Chorvatska v této sezoně, ovšem však v mnohem větším měřítku. V celkovém počtu 26 účastníků jsme vyrazili na ostrov Krk, do městečka Vrbnik, kde na nás čekalo potápění, ubytování v apartmánech s výhledem na moře a polopenzí a skvělá společnost.

Potápění začalo hned prvním dnem check divem ze břehu pláže Secret Beach. Na první ponor výletu byl zážitek velký, především pro ty, kteří se potápěli v moři poprvé. V hloubce cca 15 metrů na nás čekala velká medúza kořenoústka, která nám krásně zapózovala na fotografie. Další den začal kurz AOWD na naší oblíbené lokalitě Silent Beach. Na stěně v kamenech byla ukrytá chobotnice a na písku u vstupu jsme pozorovali několik štítníků, což nadchlo především fotografy. Druhý ponor, pro mnohé nejdelší, následoval na lokalitě 100 Steps, během kterého jsme spatřili lilijici a trénovali navigaci. Na konci tohoto ponoru jsme, stejně jak i na jaře, pozorovali mořské koníky. Mnozí místo třetího ponoru zvolili procházku po městě Vrbnik, ale našli se i neúnavní potápěči, kteří nevynechali ani jeden ponor. Po setmění jsme vyrazili na noční potápění ve skoro plném počtu a ten nás nezklamal. Měli jsme možnost pozorovat sépie, ropušnice, hvězdice a dokonce i chobotnici běžící po dně.

V neděli nás čekal kurz hloubkového a vrakového potápění a následně ponor z lodi na vrak Peltastis. V hloubce 31 metrů jsme prozkoumali všechna zákoutí vraku, od lodního šroubu po proplutí kapitánského můstku. Na stěžni lodi odpočívali velcí slimáci a na přídi obrovská ropušnice. Zbytek dne byl věnován zaslouženému odpočinku a prozkoumávání ostrova. Někteří se vydali do hlavního města ostrova, města Krk. Zde jsme měli možnost ochutnat místní mořské plody, které některým doslova utíkaly z talíře.

Poslední potápěčský den jsme vyrazili na celodenní výlet lodí. Na plánu byly dvě lokality, Malibu Bay a Mali Plavnik, které nabízely stěny s velkými hloubkami a pozorování velkých hejn rybek a slimáčků. Kurzisté AOWD si zde dodělali specializaci hloubkové potápění a kurzisté Deep Diver měli další možnost okusit účinky velkých hloubek. Pro nepotápěče zde byla i možnost ponoru na zkoušku z lodi, které jedna malá potápěčka bez váhání využila. Posádka pro nás na lodi mezi ponory připravila výborný oběd. Tímto celodenním výletem byl náš zájezd skoro u konce.

V den odjezdu bylo po velké oslavě vstávání náročnější. Po snídani jsme se rozloučili s ostrovem Krk a potápěčským centrem a vydali se na cestu zpět.

Po dalším krásném výletu na tento ostrov jsme se rozhodli v příští sezoně uspořádat výlet na vraky kolem ostrova Krk!


Josef & Kačka