Egypt - Sever a Tirany

"Veškerý úspěch pochází z odvahy začít." 

- Eugene F Ware


Touto větou se dá shrnout první výlet roku 2021 na potápěčské safari do Egypta. Našim cílem se stal sever Rudého moře, rezervace Ras Mohammed a ostrov Tirany. Dokud se letadlo neodlepilo ze země v Praze, mezi výletníky pořád panovala nejistota tohoto roku - odletíme, půjdeme do karantény? To vše z nás opadlo, když jsme po týdnech plánování přistáli na letišti v Hurghádě.

Domovem pro 22 potápěčů a posádku se na týden stala loď Heaven Rubin. Posádka se skvěle starala o náš komfort, po každém ponoru byl k dispozici čerstvý džus, svačinka a během celého týdne skvělá jídla. O bezpečnost během ponorů a o kvalitní briefing jsem se staral nejen já, jakožto organizátor výletu a instruktor, ale také skvělý místní průvodce Shams a jeho pomocník divemaster Hassan. Mezi účastníky byli potápěči všech úrovní - od OWD kurzistů, kteří jeli poprvé na safari, až po velmi ostřílené adepty na divemastery. Kromě 4 ponorů denně na lodi proběhl i kurz AOWD - advanced open water diver - který úspěšně dokončilo 6 kurzistů, což bylo následně oslaveno pasováním na pokročilé potápěče. Před odjezdem na safari proběhlo i 8 kurzů specializace Nitrox, jehož použití si všichni několikrát během plavby vyzkoušeli v praxi a mohli si tak ověřit výhody dýchání této směsi.

Po první noci strávené v přístavu se loď vydala na cestu k Sinajskému poloostrovu. První den bylo velmi větrné počasí a vlny, což vedlo k úpravě trasy a ponorů. Místo lokalit u Abu Nuhas se kontrolní ponor uskutečnil na Poseidon reef. Zbytek dne jsme strávili třemi ponory na korálovém reefu El Gloubal. Pro mnoho účastníků znamenal tento den první noční ponor a rozhodně nezklamal. Ukázat se nám přišla obří místní muréna jménem George a jeho početné potomstvo. Kvůli poměrně silnému proudu byl ponor sice náročnější, ale o to větší zkušenost pro naše začátečníky.

Druhý potápěčský den jsme se přesunuli do lokality Dunraven, kde si AOWD kurzisté vyzkoušeli proplavání vraku v hloubce 30m, což zvládli bravurně. Vrak nákladní lodi SS Dunraven, vezoucí vlnu a bavlnu z Indie, dává lokalitě její jméno a je vhodný jak pro pokročilé, tak pro začínající potápěče jako úvod do vrakového potápění. Po snídani loď přejela do oblasti Mahmoudat. Zde kurzisty čekal kurz navigace, jenž je jedna z náročnějších částí kurzu, ale všichni jej zvládli na jedničku. Lokalita byla plná murén jávských, trigger fish, ploskozubců a perutýnů na lovu.

Cílem třetího dne se stala rezervace Ras Mohammed, která se dá přirovnat k akváriu. Shark a Yolanda reef s vrakem nákladní lodi Yolanda převážející toalety všechny nadchnul svou bohatostí. Murény, slimáčci, klauni očkatí, korálové zahrady a karety - to vše se nám ukázalo. Následně jsme přejeli k hlavnímu cíli naší cesty, ostrovu Tirany. Zde jsme tento den udělali dva ponory na reefech Jackson a Gordon, které se staly osudné nákladní lodi Loullia, jejíž vrak je současnou hlavní dominantou lokality, vyčnívající z vody. Stěny pokryté měkkými i tvrdými korály jsou domovem pro tisíce rybiček i velkých ryb jako kanic modroskvrnný, čtverzubci, trnucha modroskvrnná, či mořské jehly a barakudy.

U Tirany jsme zůstali i čtvrtý den s ponorem u Thomas Reef. AOWD kurzisté si zde vyzkoušeli svůj první ponor do větší hloubky, který díky správně provedeným hloubkovým a bezpečnostním zastávkám byl bezdekompresní. Následně jsme se vrátili zpět do Anemone City v Ras Mohammed, kde jsme byli odměněni blízkým setkáním s želvou a s velkou kolonií klaunů očkatých, žijících v různých druzích sasanek. Po obědě nás čekala specialita tohoto safari - vrak britské nákladní lodi Thistlegorn. Kvůli silnému proudu to byl sice náročný, ale zato nádherný ponor. Během prvního ponoru na tomto vraku jsme prozkoumali zadní část. Ta byla zcela zničena výbuchem. V této části loď převážela protiletadlová děla, malé tanky a měla zde i muniční sklad. Poté jsme proplavali obě dvě podlaží nákladních prostorů s valníky plnými BSA motocyklů, částí letadel, zbraní a holinek. Ti odvážnější se zde vydali i na noční ponor.

Pátý potápěčský den začal opět ponorem na Thistlegorn. Skupinky měly možnost prozkoumat buď dvě parní lokomotivy v hloubce cca 35 metrů vedle vraku anebo palubu lodi, včetně kapitánského můstku a lodního šroubu. Loď se poté přesunula do lokality Dolphin House, která nás uchvátila nádhernou korálovou zahradou. Po zakotvení se vedle lodi objevili delfíni. Někteří z nás neodolali a za pomocí ochotné posádky se vydali na šnorchlování ze zodiaku, díky čemuž jsme měli pářící se delfíny na dosah ruky. V této lokalitě jsme tento den udělali další dva ponory, včetně nočního. Viděli jsme velké množství perutýnů na lovu, kteří se s pomocí světla našich baterek snadněji dostali ke své kořisti, ale i například kraby poustevníčky a korály, které pod UV světlem kouzelně zářily, až jsme si připadali jako v magickém filmu Avatar. Největším zážitkem tohoto dne však bylo, když se na nás odpoledne zvědavě připlavali podívat delfíni. Z jejich hravosti, elegantnosti a zvědavosti se nám až tajil dech. Jelikož je potřeba se stále zdokonalovat a rozvíjet své potápěčské dovednosti, rozhodl jsem se v čase mezi těmito ponory využít skvělé nabídky průvodce a instruktora Shamse, který mne naučil specializaci potápění se sidemount.

S delfíny jsme se setkali i poslední šestý potápěčský den. Skupinka delfínů se přišla rozloučit s celou potápěčskou skupinou. Kromě nich se ukázaly i všechny různé druhy korálových rybiček, jako například jeden velmi zvědavý, neohrožený pyskoun, který se do mne zamiloval a nechtěl mě nechat odejít.

Bohužel, potápění již bylo u konce a loď se poté vydala zpět směr Hurgháda. Kvůli brzkému rannímu letu jsme měli volné odpoledne a tak jsme se vydali z vody do pouště, na výlet na čtyřkolkách k vesnici Beduínů. Tam jsme se občerstvili tradičním čajem, projeli se na velbloudech a zamířili zpět. Někteří využili večer k prozkoumání města či návštěvě kadeřnictví.

V sobotu brzy ráno nás vyzvednul autobus, se slzičkou v oku jsme se rozloučili s vodou a vydali se na letiště a zpět do ČR. Egypt a Rudé Moře nám za týden dali neskutečné množství zážitků a zkušeností. I přes nepříznivou situaci ve světě a doma byl tento týden jedinečným zážitkem a hlavně skvělým odpočinkem od každodenního stresu. Nemůžeme se dočkat, až se vrátíme zpět pod vodu.

Už teď je v plánu další safari a výlety po ČR a Evropě. Tak brzy opět na viděnou!

Josef & Kačka